Pomoću ultrazvučnih valova saznajemo kako izgledaju “unutarnji organi” u trbuhu (jetra, bubrezi). Vrlo je često dio ”sistematskog” pregleda ili se radi zbog kontrole.
Kome je namijenjen pregled
S obzirom da ultrazvuk abdomena nudi široku paletu pregleda, koristan je pri kontroli stanja većine trbušnih organa pa tako i pri pronalasku uzroka te dijagnostici različitih tegoba kao što su:
- prisutna bol u trbuhu
- znakovi upale žuči
- vrućice
Ultrazvučna pretraga abdomena spada među prve pretrage za orijentaciju o mogućim dijagnozama.
Kako izgleda pregled
Pregled vršimo ultrazvučnom sondom, u posebnim slučajevima (npr. CD abdominalne aorte) Color dopplerom na predjelu abdomena, koja je prethodno premazana kontaktnim gelom. Pacijent je u ležećem položaju te prema uputama radi određene pomake, izmjene disanja i položaja.
Sonda šalje zvučne valove i prima ih natrag , te se na temelju dobivenih podataka stvara sliku na ekranu.
Rizičnost pregleda: Pregled nije rizičan, većinom je bezbolan i nema nikakvih posljedica te ne koristi štetno ionizirajuće zračenje kao što je to slučaj s CT-om ili rentgenom.
Kako se pripremiti za pregled
Za UZV abdomena obavezno dođite natašte. Iznimno možete piti samo vodu!
Nekoliko dana (2-3) prije ultrazvuka izbjegavajte gazirana pića i namirnice koje napuhuju crijevo jer to otežava pretragu.
Osobito je korisno sljedeće- donijeti zadnji nalaz ultravuka abdomena kako bi eventualno ranije prisutne promjene mogli usporediti sa sadašnjima.
Što očekivati nakon pregleda
Po završetku pregleda, slijedi objašnjenje rezultata i kratak razgovor u smislu eventualnih daljnih uputa za obradu.